O nás Pro veřejnost Fondy a pomůcky Knihovna Publikace Výstavy a akce Výzkum Archiv zpráv Předarchivní péče

Akvizice významných fotografií pořízených Okky Offerhaus v srpnu 1968 v PrazeDne 8. listopadu 2011 Národní archiv obohatil své sbírky a fondy o významnou akvizici v podobě negativů ze srpnových událostí roku 1968, jejichž autorkou je paní Okky Offerhaus, fotografka žijící v Kübu v Dolním Rakousku, malebné lokalitě na známé horské železniční trati Semmering.


Okky Offerhaus se narodila v Nizozemsku, po válce však vyrůstala v Brazílii, kde se stala jednou z prvních modelek v zemi. Později pracovala s týmy dokumentárních filmařů jako asistentka, poradkyně a překladatelka a díky této činnosti se seznámila s významnými fotografy Magnum Photos, René Burrim a jeho prostřednictvím s Elliottem Erwittem. S posledně jmenovaným podnikla jako jeho asistentka v první polovině 60. let řadu pracovních cest po světě, mj. též do Československa. Zde oba pořizovali snímky pro vydání knihy o východní Evropě časopisu Life. Později se Okky Offerhaus osamostatnila a pracovala pro několik časopisů a novin v Brazílii a Evropě.


V srpnu 1968 podnikla Okky Offerhaus soukromou cestu do Československa, kde ji zastihla invaze vojsk Varšavské smlouvy. Na čtyřech kinofilmech pak zachytila události odehrávající se na Václavském náměstí a v jeho okolí, průjezd vojenské techniky Prahou, rozhovory československých občanů s příslušníky okupačních vojsk i chaos v ulicích a výkladní skříně obchodů. Cenné snímky rozšíří stávající sbírku Národního archivu s názvem Rok 1968.


Paní Offerhaus učinila velmi významný krok, když Národnímu archivu odprodala nejen kontaktní kopie a téměř sedmdesát autorizovaných zvětšenin svých originálů, ale rovněž původní negativy se sto čtyřiceti pěti snímky, soubor českých, anglických, německých a ruských letáků, získaných od československých občanů v průběhu 20. a 21. srpna 1968, kopii svých poznámek z této doby a německé noviny, které uveřejnily některé snímky paní Offerhaus vzápětí po jejím odjezdu z Československa. V současné době probíhá digitalizace získaných dokumentů a bude zahájeno jejich archivní zpracování ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem.
Mgr. Pavel Baudisch a Okky Offerhaus v Kübu
Mgr. Pavel Baudisch a Okky Offerhaus v Kübu

Autorka fotografií níže: Okky Offerhaus