O nás Pro veřejnost Fondy a pomůcky Knihovna Publikace Výstavy a akce Výzkum Archiv zpráv Předarchivní péče

EXPO ´58. Příběh československé účasti na Světové výstavě v Bruselu.

Výstava bude probíhat ve výstavním sále Národního archivu od 27. září 2008 do 12. prosince 2008 (změna termínu vyhrazena). Vstupné se neplatí.

Výstava byla prodloužena do 12. prosince 2008. Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 17.30 hod. Od 2. ledna 2009 do 30. dubna 2009 bude výstava přístupná po předchozí telefonické dohodě - tel 974847412 nebo email: emilie.benesova@nacr.cz pro skupiny o minimálně deseti osobách.

Rok 2008 vyvolal v řadách odborné i laické veřejnosti představu o tom, že je třeba si připomenout významné mezníky českých (a slovenských) dějin především 20. století. „Osmička“ - zdá se - byla československému a českému státu „přidělena“ osudem. Většina významných historických událostí, které měly stěžejní význam pro osudy demokracie a vývoj státnosti ve střední Evropě se odehrála, v době, kdy letopočet končil právě touto číslovkou. Také Národní archiv se připojí k některým akcím, jiné uspořádá zcela samostatně.

Téma Světové výstavy v Bruselu jsme zvolili záměrně. Nepoučenému laikovi by se mohlo zdát, že je zvoleno poněkud mimo kontext vnitropolitických, vnitrostátních, a také mezinárodních událostí. Opak je však pravdou. V roce 1958 v Bruselu došlo k první poválečné konfrontaci Východu a Západu. Byla to první průmyslová a kulturní prezentace národů v novém geopolitickém uspořádání světa s výrazným propagandistickým pojetím obou stran, kde Východ prezentoval především úspěchy socialistické vědy, průmyslu i kultury. Žádná další světová výstava nepřinesla Československu tolik ocenění a uznání. Celá řada výrobků, vystavovaných na Expu 58 v Bruselu, především sklo, porcelán, keramika, textilie, oděvy, atp., byla v období konce 50. a v 60. letech označována prestižním termínem „bruselský styl“; po silnicích jezdily autobusy, kterým nikdo neřekl jinak než „bruselák“, atd.

Idylický výsledek Expa však neznamenal, že příprava Světové výstavy byla jednoduchá. Výroba exponátů (především průmyslových strojů atd.) vázla a většina z nich ani zdaleka nebyla funkční nebo je nebylo možné „nasadit do výroby“. Po obrovském mezinárodním úspěchu přišlo rozčarování. I přesto však je „Brusel 58“ synonymem světově úspěšné prezentace československého průmyslu, vědy a kultury.

Cílem výstavy je vytvoření uceleného příběhu československé účasti na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958, a to od počátečních příprav, přes realizaci, až po konečné výsledky. Celý příběh bude představen v komparaci s dobovou atmosférou uvnitř Československa a dán do souvislostí s vnitropolitickým a hospodářským vývojem v zemi.

V rámci výstavy se uskuteční celá řada doprovodných akcí, jejichž konkrétní obsah bude ještě precizován (pro aktuální zprávy sledujte www.nacr.cz) :


28. října

Den otevřených dveří Národního archivu

11. listopadu

Filmové projekce, besedy, komentované prohlídky výstavou


Národní archiv srdečně zve všechny zájemce.


Soubory ke stažení


Dokumenty ke stažení

pdf icon   Pozvánka na filmovou projekci »  (634 kB)
pdf icon   Pozvánka na den otevřených dveří »  (36 kB)
pdf icon   Avízo výstavy »  (804 kB)
pdf icon   Informace pro tisk »  (26 kB)
pdf icon   Plakát k výstavě »  (2,20 MB)

Fotografie z vernisáže


Fotografie z vernisáže

Fotografie z vernisáže

Fotografie z vernisáže

Fotografie z vernisáže

Fotografie z vernisáže

Fotografie z vernisáže

Fotografie z vernisáže

Fotografie z vernisáže