Domovská stránka | Archiv zpráv | Archiv zpráv | Evropské archivy jednají v Praze o zpřístupnění dokumentů o holocaustu
Evropské archivy jednají v Praze o zpřístupnění dokumentů o holocaustu
Jak lépe zpřístupnit prameny o holocaustu? Jak vzájemně propojit dokumenty, fotografie či výpovědi rozptýlené po celém světě? A jak přitom chránit osobní data těch, kteří přežili? Jaké digitální výzkumné rozhraní pro badatele vytvořit? Tyto a další otázky si kladou zástupci evropských archivů, kteří se ve dnech 23. až 25. května 2011 sejdou v Praze v rámci projektu Evropská infrastruktura pro výzkum holocaustu (European Holocaust Research Infrastructure, EHRI), financovaném Evropskou unií. Zasedání projektu EHRI se koná ve spolupráci s Národním archivem v Praze, který poskytl své prostory pro jeden z jednacích dnů.
Evropská infrastruktura pro výzkum holocaustu je jedním z největších evropských projektů v oblasti humanitních věd a archivnictví. Židovské muzeum v Praze, které setkání spoluorganizuje, se významným způsobem podílelo na přípravě projektu a na formulaci jeho cílů. Židovské muzeum v Praze v současnosti vede dílčí projekt zaměřující se na propojování rozptýlených archivních pramenů o terezínském ghettu a židovských obcích v okupované střední Evropě.
Národní archiv v Praze pečuje o významné archivní dokumenty, které jsou důležité pro poznání dějin středoevropských Židů a připravil pro účastníky zasedání výstavu archiválií vztahujících se k problematice holocaustu a perzekuce Židů v době protektorátu.
Čtyřletý projekt EHRI koordinuje NIOD, nizozemský Institut pro výzkum války, holocaustu a genocidy, a podílí se na něm na dvacet evropských archivů a výzkumných institutů ze třinácti zemí, včetně izraelského Jad Vašem. Projekt EHRI financuje Evropská unie jako součást Sedmého rámcového programu pro výzkum, technologický rozvoj a demonstrace. V České republice se na projektu kromě Židovského muzea podílí také Památník Terezín. Hlavním tématem plánovaného květnového zasedání je otázka přístupu k archiváliím obsahujícím osobní údaje.
Kontaktní osoby pro novináře:
Odborníci, kteří mohou poskytnout rozhovor:
Barbora Patočková (
barbora.patockova@jewishmuseum.cz), vedoucí Odboru rozvoje a vztahů s veřejností, Židovské muzeum v Praze
Magdalena Sedlická (
magdalena.sedlicka@jewishmuseum.cz ), Oddělení pro dějiny šoa, Židovské muzeum v Praze, tel. 222 749 238
Kontakt na zahraniční odborníky:
Mgr. Michal Frankl (
michal.frankl@jewishmuseum.cz), PhD., Židovské muzeum v Praze, vedoucí Oddělení pro dějiny šoa
Odborníci, kteří mohou poskytnout rozhovor:
dr. Conny Kristel, NIOD, vedoucí projektu
Mgr. Michal Frankl (
michal.frankl@jewishmuseum.cz), PhD., Židovské muzeum v Praze, vedoucí Oddělení pro dějiny šoa
prof. Dieter Pohl, Univerzita Alpen-Adria Klagenfurt
dr. Haim Gertner, Jad Vašem, vedoucí archivu
PhDr. Zdeňka Kokošková (
Zdenka.Kokoskova@nacr.cz ), Národní archiv v Praze
Dokument ve formátu PDF
Program ve formátu PDF