Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.
Mezi prvními, kteří protestovali proti nastupujícímu totalitnímu režimu byli studenti a členové spolků a organizací, které byly pro svoje ideje a přesvědčení nejvíce existenčně ohroženy.
K nejvýraznějším protikomunistickým vystoupením došlo u příležitosti XI. všesokolského sletu a při pohřbu Dr. Edvarda Beneše.
Určitou odpovědí bylo mimo jiné schválení zákona č. 231/1948 Sb., na ochranu lidově demokratické republiky a vznik zvláštního Státního soudu.
Politické procesy s generály a důstojníky československé armády, účastníky domácího a zahraničního odboje byly především znevážením jejich hrdinství a nesmírně krutou odplatou za nasazení vlastních životů v letech bojů za svobodu Československa. Odboj vojáků představoval reálnou hrozbu nastupujícímu totalitnímu režimu.
Armádní generál in memoriam Heliodor PÍKA (*3.7.1897 Štítina u Opavy +21.6.1949 Plzeň-Bory)Ačkoliv Všeobecná deklarace lidských práv a svobod a naše ústava zaručovaly náboženskou svobodu, byl ve skutečnosti veden nesmiřitelný boj proti církvím. Docházelo k pronásledování především katolických kněží a laiků, kteří s nimi sympatizovali, k postihům církevní hierarchie, k likvidaci řádů a k omezování všech náboženských úkonů. Ani desítky církevních procesů a dlouhodobé internace nezastrašily tisíce kněží, řeholníků a laiků.Ve věznicích potom byli velkou duchovní posilou pro ostatní.
ThDr. Josef BERAN (*29.12.1888 Plzeň +17.5.1969 Řím, Itálie), římskokatolický teolog, duchovní a arcibiskup pražskýNástup totalitní moci znamenal pro širokou kulturní a vědeckou frontu konec svobodného projevu myšlení a volnosti tvorby. Část inteligence reagovala na vzniklou situaci odchodem do emigrace. Zbylá část stála před rozhodnutím aktivně podpořit stávající režim, nebo dát přednost svému přesvědčení a čelit krutému pronásledování. Ti, jejichž jména měla být zapomenuta, mohou být příkladem věrnosti národu a mravním hodnotám.
PhDr. Růžena VACKOVÁ (*23.4.1901 Velké Meziříčí, okr. Žďár nad Sázavou +14.12.1982 Praha), historička umění, divadelní kritička a univerzitní profesorkaBěhem násilné kolektivizace byly vystěhovány a zbaveny majetku celé rodiny tzv. kulaků, tisíce rolníků posláno do TNP, uvězněno a řada z nich byla popravena. Podobné osudy sdílela početná skupina živnostníků a malovýrobců. Násilné odtržení od půdy a řemesla tvrdě zasáhlo do jejich životů a vyvolalo silné projevy nespokojenosti a odporu. Oběti těchto represí představovaly nejpočetnější skupinu obyvatelstva.
Stanislav BROJ (*28.9.1901 Volduchy, okr. Rokycany +23.5.1950 Praha - Pankrác), politik, rolník ve Volduchách u RokycanTisíce chlapců a děvčat z nejrůznějších vrstev se s odvahou, statečností a nadšením vlastním jejich mládí postavily na obranu svobody a demokracie. I pro ně však platilo, kdo není s námi, je proti nám. Režim pro ně přichystal nečekaně tvrdou odplatu - věznice, tábory a popraviště.
Boris KOVAŘÍČEK (*21.5.1927 Praha +24.5.1949 Praha-Pankrác), posluchač Právnické fakulty University KarlovyPozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.