Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.

Pocta všem, kteří vzdorovali
Výstava u příležitosti 50. výročí popravy Dr. Milady Horákové

|úvodní stránka výstavy| - |obsah katalogu výstavy|

Oto STEHLÍK

* 1. 11. 1924, Týniště (okr. Kutná Hora)

Student, člen národně socialistické strany.
V závěru války se účastnil odboje a hrozilo mu zastřelení příslušníky SS. Posluchač ČVUT, po čtvrtém semestru vyloučen ze studia v r. 1948 jako politicky nespolehlivý student. Zatčen v červnu 1949 a v pětičlenné skupině mladých byl 30. 9. 1949 odsouzen Státním soudem v Praze na 20 let odnětí svobody. Skupina, ke které patřil, se snažila organizovat ilegální práci a pomáhat vyloučeným studentům při přechodu hranic. Prožil nepřetržitých 16 let v těžkých věznicích. Propuštěn byl 10. 5. 1965. Po propuštění na svobodu začal okamžitě bojovat za zrušení svého rozsudku a především zdůrazňoval nezákonnost všech odsouzení pro politické přesvědčení. Obracel se na prezidenta a předsedu vlády, ale bezvýsledně. Rehabilitován byl až po r. 1989. Dnes aktivně pracuje ve prospěch ostatních v Konfederaci politických vězňů.

1963, 21. března, Leopoldov
Během věznění bylo O. Stehlíkovi odepřeno rozloučit se s umírajícím otcem. Ačkoliv to byl již rok 1963, zůstal zařazen na zvláštním oddělení jako nenapravitelný vězeň.
SÚA Praha, fond Generální prokuratura

1964, 2. dubna, Valdice u Jičína
Po čtrnáctiletém věznění se O. Stehlík zříká státního občanství země, pro kterou riskoval život na konci války, kterou miluje, ale která se jemu a tisícům dalším odměnila nepředstavitelným bezprávím. Dopis byl adresován předsedovi vlády Jozefu Lenártovi, nebylo však dovoleno jeho odeslání.
SÚA Praha, fond Generální prokuratura

1965, 25. února, Valdice u Jičína
V hodnocení O. Stehlíka těsně před jeho propuštěním na svobodu bylo zdůrazněno, že "projevy nekázně a soustavného odmítání práce ze strany odsouzeného nemají vůbec obdoby". Náčelníkem uváděný počet kázeňských trestů nebyl úplný. V osobním spise odsouzeného jsou záznamy o více než 50 trestech. Poslední je datován dnem 30. Dubna 1965.

SÚA Praha, fond Správa Sboru nápravné výchovy

Copyright © Ministerstvo vnitra České republiky - Státní ústřední archiv v Praze
2000

Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.