Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.

Pocta všem, kteří vzdorovali
Výstava u příležitosti 50. výročí popravy Dr. Milady Horákové

|úvodní stránka výstavy| - |obsah katalogu výstavy|

Generálmajor in memoriam Alexandr KORDA

* 18. 4. 1907 Vrútky (Slovensko)
+ 13. 9. 1958 Brno

Absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích. Důstojník československé a slovenské armády, po návratu na Slovensko pracoval ve vojenském a občanském odboji, od 1941 v ilegální vojenské skupině Victoire, 1944 spolupracoval s velitelem sovětské partyzánské skupiny majorem P. A. Veličkou, zúčastnil se povstání na Slovensku (velitel 25. pěšího praporu, podskupiny Třetí taktické skupiny 1. čs. armády na Slovensku do 27. 10. 1944). 1944-1945 vězněn v Bratislavě a v Německu. Po válce velitel zvolenské posádky, 1946 zástupce velitele Vojenské akademie v Hranicích, na jaře 1948 velitel divizního dělostřelectva v Mladé Boleslavi. 26. 5. 1949 zatčen , 12. 9. odsouzen ve vykonstruovaném procesu Státním soudem v Praze k doživotnímu trestu odnětí svobody. (V říjnu 1950 zatčena manželka Helena a odsouzena na 14 let odnětí svobody, 1960 amnestována.) Plukovník Korda zemřel ve vězeňské nemocnici v Brně na následky nezákonných vyšetřovacích metod, podmínek výkonu vazby a neléčenou rakovinu plic. 1990 jmenován generálmajorem in memoriam.

1951, 16. březen, Praha
Dva roky po odsouzení A. Kordy na doživotí navrhoval státní prokurátor Ziegler obnovu trestního řízení pro "prokázanou další špionážní činnost".
SÚA Praha, fond Generální prokuratura

1951, 4. června, Praha
Žádost A. Kordy státnímu prokurátorovi o přiznání statutu vězně, a tím i poskytnutí záruk minimálních práv a prožitků, které vyplývaly z vězeňského řádu (možnost práce, korespondence a návštěv rodiny).
SÚA Praha, fond Státní prokuratura

Copyright © Ministerstvo vnitra České republiky - Státní ústřední archiv v Praze
2000

Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.