Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.
Státní ústřední archiv v Praze Slavnostní zahájení provozu Archivního areálu v Praze-Chodovci |
|
Ve dnech 25. a 27. září 2001 byla slavnostně otevřena nová provozně technická budova, která se stala sídlem Státního ústředního a Státního oblastního archivu v Praze. Skončilo tak dlouholeté provizorium především Státního ústředního archivu v Praze, který byl nucen umístit svá archivní oddělení do pořádacích místností depozitářů zkolaudovaných již v roce 1995 a provozovat řádnou studovnu pouze v budově prvního oddělení pro dokumenty do roku 1848. Studium archiválií z pozdějších období se dělo jen omezeně ve výše zmíněných pořádacích prostorách. Oba archivy mají ve svém novém sídle k dispozici samostatné badatelny (Státní ústřední archiv 100 míst, Státní oblastní archiv 47 míst pro studium), kinosál s 204 místy k sezení, přednáškový sál pro 100 posluchačů, polyfunkční sál, výstavní prostory, knihovnu se studovnou, moderně vybavené laboratoře, restaurátorské a fotografické ateliéry a konečně i důstojné zázemí pro své zaměstnance i návštěvníky.
Slavnostní akt byl vzhledem ke kapacitě kinosálu rozložen do dvou dnů, přičemž doprovodný program byl rovnocenný. Tohoto, pro archiváře vskutku významného aktu, se zúčastnily významné osobnosti veřejného života.
Především to byl předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Petr Pithart, předseda vlády České republiky pan Miloš Zeman, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny paní Petra Buzková, místopředsedové Senátu pan Jan Ruml a pan Přemysl Sobotka, ministr vnitra pan Stanislav Gross, ministr kultury pan Pavel Dostál a další vzácní hosté z ústředních, krajských a okresních orgánů zákonodárné, výkonné a soudní moci, státní správy a samosprávy. Nechyběli zástupci vlastního resortu a významná byla i účast zahraničních představitelů vrcholných orgánů archivnictví.
K 15. říjnu 2001 navštívilo výstavu více než 2500 lidí. Vzhledem k tomu, že výstava podobného typu s prezentací originálních listin a fotografií se nebude konat dříve než za 20-25 let, je tento zájem veřejnosti zcela pochopitelný.
A nejaktuálnější informace na závěr: výstava bude prodloužena do 16. listopadu 2001. Odborný výklad si lze objednat na telefonním čísle 02/ 614 47 409 (dr. Benešová).
K dalšímu prodloužení nedojde.
E. Drašarová & E. Benešová;
FOTO: M.Hrubeš, N. Slezáková, J.E. Vejvoda
© Ministerstvo vnitra ČR - Státní ústřední archiv v Praze
Poslední změna v říjnu 2001
Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.