Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.
Národní archiv |
Úvodní stránka NA Rejstřík stránek NA Akce a výstavy |
|
Slavnostní předání sbírky dokumentů z činnosti československých škol ve Velké Británii
|
Soubor cenných dokumentů shromážděný bývalými žáky československých škol ve Velké Británii, které existovaly v období druhé světové války, byl slavnostně předán Národnímu archivu v Praze dne 15. června 2005. Československé školy byly zřízeny péčí exilové vlády v roce 1940 pro děti čs. emigrantů a uprchlíků před nacistickou perzekucí. Do roku 1945 existovaly na anglické půdě Československá státní škola národní Hany Benešové a Československá státní střední škola. Slavnostního předání se zúčastnili mimo jiné bývalí žáci škol, místopředseda Senátu Eduard Outrata a paní Milena Grenfell-Baines. Národní archiv tak získal cenné dokumenty, které umožní poznání důležitého období naší národní minulosti.
Národní archiv rovněž uchovává dokumenty z úřední činnosti škol ve Velké Británii, které jsou uloženy v archivním fondu Československé střední školy ve Velké Británii. Fond zahrnuje třídní knihy i z internátní obecné školy v Londýně, katalogy I. až VIII. třídy reálného gymnázia, jednací protokoly a protokoly o zkouškách a dokumenty o zdravotní péči o děti a mimoškolní aktivity dětí.
Další fond vztahující se k exilovému školství představuje osobní fond Adolf Bartošík. A. Bartošík byl ředitelem Státní školy obecné Hany Benešové v Maesfen Hallu. Kromě výkonu této funkce se vzhledem k svému mimořádnému výtvarnému nadání podílel na ilustrování mnoha exilových tiskovin a pro londýnskou vládu navrhoval různé pohlednice a nálepky. Řadu tiskovin a jiné dokumentace včetně školní památní knihy se mu podařilo po skončení války dovézt do vlasti a uchovat.
© Národní archiv
Poslední změna této stránky v říjnu 2005
Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.