Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.

Logo SÚA Národní archiv Úvodní stránka NA
Rejstřík stránek
Výstavy a další akce
Život a dílo Ludvíka Salvátora - výstava z Rodinného archivu toskánských Habsburků

Kdy: 15. října - 10. listopadu 2005. Otevřeno denně kromě pondělí 10.00 - 17.00 hod.
Vernisáž výstavy: 15. října 2005 ve 12.00
Kde: Brandýs nad Labem - zámek
Pořádá: Město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, Národní archiv, Česká křesťanská akademie v Brandýse nad Labem Ludvík Salvátor

Ve spolupráci s odborem pro kulturu Městského úřadu Brandýs nad Labem připravil Národní archiv u příležitosti 90. výročí úmrtí arcivévody Ludvíka Salvátora (nar. 1847 ve Florencii - zemř. 1915 na Brandýse) z pobočné větve habsbursko - lotrinského rodu vládnoucího v Toskánském velkovévodství od roku 1737 do 1859 biografickou výstavu originálních dokumentů z Rodinného archivu toskánských Habsburků, který je uložen v Národním archivu v Praze. Arcivévodovu osobnost lze stručně představit jako cestovatele, geografa, přírodovědce, spisovatele, jinými slovy učence své doby, který za svou práci získal celou řadu mezinárodních ocenění a byl členem významných evropských vědeckých společností.
Expozice navazuje na dvě mezinárodní výstavy o této pozoruhodné osobnosti, jež se stala pro svou cestovatelskou vášeň spisovateli Julesi Vernovi inspirací pro hlavní postavu románu „Matyáš Sandorf" jiným titulem „Nový hrabě Monte Christo". V roce 1997 připravil Národní archiv z toskánského rodinného archivu u příležitosti 150. výročí Ludvíkova narození jednu výstavu pod názvem „DalľAdriatico alle Baleari attraverso le Eolie: Arciduca e il Mediterraneo" - „Od Jadranu na Baleáry přes Liparské ostrovy: Arcivévoda a Středomoří." - instalovanou v květnu téhož roku přímo na ostrově Lipari. Druhá „Exposició en homenatge a ľarxiduc Lluís Salvador d´Austria" - „Výstava o osobnosti arcivévody Ludvíka Salvátora Rakouského", byla o rok později otevřen přímo na Baleárech v Palmě de Mallorca. Obě expozice se konaly na místech, která Ludvíkovi přirostla k srdci. Liparským čili Eolským ostrovům věnoval rozsáhlé dílo, doprovozené nádhernými rytinami, které podle vlastnoručních kreseb Ludvíkových vyhotovil pražský rytec Bedřich Havránek. Mallorca se stala Ludvíkovým druhým domovem, jeho útočištěm a bez nadsázky malým soukromým královstvím.
Díky arcivévodovu rozsáhlému dílu, čítajícímu desítky prací, které jsou dnes nedílnou součástí brandýské zámecké knihovny, máme povědomost o přírodních poměrech, geografické poloze, povětrnostních podmínkách, flóře, fauně, kultuře, obyvatelích, jejich jazyku a zvycích či historii míst a oblastí od Středomoří, přes Jadran a Severní moře, až po Ameriku a Austrálii. Proto není divu, že arcivévodova osobnost a jeho životní osudy jsou stále předmětem bádání historiků či zanícenců. Právě při oslavách životních jubileí se zvedá vlna zájmu o tuto osobu a každý chce přispět novými údaji o životě a díle Ludvíka Salvátora.
Výstava má přestavit nejen arcivévodovu osobnost, ale vybrané exponáty prezentují návštěvníkům význačné členy pobočné toskánské větve habsbursko - lotrinského rodu, jejich vládu v Toskánsku, vazby k vídeňskému habsburskému domu i smutné osudy exulantů v dobách napoleonských válek a sjednocování Itálie, kdy je nepříznivý osud v roce 1859 natrvalo zavál do Rakouska a do Čech. Právě zde si poslední vládnoucí toskánský velkovévody Leopold II., Ludvíkův otec, zakoupil v roce 1860 panství Brandýs nad Labem, která pak od roku 1870 až do své smrti spravoval Ludvík Salvátor.

Baleáry, Murades d´Alcúdia

Návštěvník má jedinečnou příležitost si např. prohlédnout originály konceptu ústavy Petra Leopolda pro Toskánsko, projekty vydání sebrané poezie Lorenza Medicejského a děl Galilea Galieiho, tři nádherně vypracované pergamenové listiny, které pro Ludvíka postupně vydal a podepsal sám císař František Josef I., autografy dopisů francouzského egyptologa Champolliona a význačného německého přírodovědce Humboltda, spolu s originály dopisů císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty (Scan: Sisi). Z bohaté rodinné korespondence jmenujme listy Ludvíkových rodičů Leopolda II. a Marie Antonie, bratrů Ferdinanda IV., Karla Salvátora nebo tajemstvím opředeného Jana Nepomuka Ortha.
Jsou tu Ludvíkovy první písemné projevy, rukopisy jeho prací, arcivévodovy kresby, dokumenty k jeho pobytu v Benátkách, cestám na Helgoland, Lipari, Baleáry, či po Tunisku a Spojených státech amerických, nebo k nezapomenutelným jachtám Nixe I. a Nixe II.
V dopisech se nám představují Ludvíkovi přátelé a spolupracovníci jako kutnohorský rodák Vratislav Výborný, kapitán jeho lodí Randich, Mallorčan Manuel de los Herreros a řada dalších. To vše zarámované vzácnými rukopisnými mapami a plány Toskánska a Florencie.

Výstava je koncipována tak, aby ukázala vztah všech protagonistů k zámku Brandýs nad Labem. Tímto způsobem plníme dluh k tomuto půvabnému a historickému místu ve středních Čechách, v němž našli toskánští Habsburkové útočiště a silné zázemí.
U příležitosti oslavy devadesátého výročí úmrtí Ludvíka Salvátora byla vydána publikace „Arcivévoda Ludvík Salvátor. Zpráva o životě a díle se zvláštním zřetelem k městu Brandýsu nad Labem - Staré Boleslavi."

Po vernisáži výstavy bude ve 13.00 hodin zahájeno v zámecké kapli kolokvium „Život a dílo Ludvíka Salvátora" za účasti předních odborníků z Rakouska, Itálie, Španělska a České republiky.

Zámek Brandýs nad Labem

Nahoru

© Národní archiv
Poslední změna této stránky v říjnu 2005

Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.