Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.

Logo SÚA Státní ústřední archiv v Praze Úvodní stránka SÚA
Rejstřík stránek SÚA
Akce a výstavy
Zpráva z mezinárodní konference

"Archivy v mezinárodním kontextu"

Státní ústřední archiv v Praze uspořádal ve spolupráci s odborem archivní správy MV ČR ve dnech 29. září - 1. října mezinárodní konferenci "Archivy v mezinárodním kontextu". Účast přijali významní představitelé archivnictví z mnoha zemí světa. Bez nadsázky je možné říci, že šlo o největší setkání archivářů, které se konalo na území českého státu. Konference - pohled do sálu

Jednání bylo rozděleno do několika tematických bloků, zahájila jej ředitelka SÚA PhDr. Eva Drašarová, CSc. a PhDr. Vácslav Babička ředitel odboru archivní správy MV ČR. První blok jednání byl věnován výzkumu archiválií především bohemik uložených v zahraničních archivech. Zazněly příspěvky předních českých archivářů, v nichž byl zhodnocen dosavadní postup a výsledky výzkumu. (např. PhDr. Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě a PhDr. Alena Pazderová, vedoucí 1. oddělení SÚA) Ze zahraničních příspěvků lze uvést příspěvek Rosalie Manno Tolu (Itálie), kladoucí důraz na spolupráci mezi pražskými a florentskými archivy. Další zahraniční hosté přijeli s informacemi o písemnostech, týkajících se Československé republiky, uložených v Lotyšsku, Litvě nebo v USA.

První den jednání byl zakončen slavnostním zahájením výstavy "Aby na nic a na nikoho nebylo zapomenuto. K jubileu ústředního archivu českého státu", které představuje veřejnosti archivářovu každodenní práci prostřednictvím unikátních archiválií. Sleduje cestu písemnosti, která se v průběhu skartačního řízení stává archiválií, její další "osudy" při zpracování, které se řídí přísnými metodickými pravidly. To vše se děje především proto, aby archiválie mohly být využívány veřejností. Samostatnou částí výstavy je prezentace informačního systému SÚA a také prezentace práce restaurátorů, kteří dbají na co nejdelší uchování archiválií pro budoucí generace.

Zahájení výstavyZahájení výstavy

Druhý den bylo jednání zahájeno v 9:00 hod náměstkem ministra vnitra Ing. Vladimírem Zemanem a ředitelem odboru administrativy a zpracování archiválií MZV Ing. Tomášem Krylem, Ph.D.. Pozdravy Mezinárodní archivní rady (MAR) přivezl její prezident Hon. - Prof. Dr. Lorenz Mikoletzky, generální ředitel Rakouského státního archivu. V tematickém bloku "Formy a možnosti mezinárodní spolupráce" pohovořili zahraniční hosté o projektech, na nichž je možné spolupracovat a naznačili cestu k projektům novým. Další příspěvky pak hodnotily dosavadní práci specializovaných komisí MAR. Téma: "Profese: "Archivář" bylo pro řadu referujících výzvou. Většina příspěvků se v různých souvislostech tohoto tématu alespoň dotkla. Pro české archiváře byl zásadním příspěvek pana Maartena van Bovena (Holandský Národní archiv), který zdůraznil nutnost změn především v přístupu k veřejnosti. "Informační technologie v archivech; elektronické dokumenty" bylo další zajímavé téma, které se rovněž prolínalo s tématem předcházejícím. Je naprosto samozřejmé, že dosavadní pracovní metody a přístupy archiváře se mění v souvislosti se stále se rozvíjející výpočetní technikou a jejími možnostmi, které je třeba docenit a správně aplikovat v oboru. Rozvoj informačních technologií si vynutí změny v archivním vzdělávání, umožní využití archivů širokou veřejností. O tom všem hovořil ředitel archivní školy v Marburgu Frank M. Bischoff, Prof. Dr. Hartmut Weber, prezident Německého spolkového archivu a řada dalších.

Poslední den byly na programu "Archivy mezinárodních organizací" a "Archivy zahraničních Čechů" (např. paní Vlasta Valeš z Vídně). I zde zaznělo mnoho zajímavých informacích a byly nastíněny nové cesty a možnosti vzájemné spolupráce.

Se všemi účastníky se rozloučila ředitelka SÚA s přáním, aby se takováto setkání stala tradicí.

Po celou dobu konání konference mohli účastníci nahlédnout do badatelen SÚA i SOA, k dispozici jim byla výstavka uspořádaná Státním oblastním archivem v Praze. Tato výstavka nazvaná "Zlatá éra českého archivnictví" přinesla základní informace o novostavbách archivních budov, postavených v České republice od počátku devadesátých let.

Po ukončení konference se její účastníci vydali na exkurzi po Archivním areálu. Kromě pracovišť Státního ústředního archivu si prohlédli i budovu Archivu hlavního města Prahy.

Přestože v průběhu konference docházelo k četným změnám, zaznělo celkem 37 referátů, každý z referujících měl k dispozici pouhých 15 minut. Byl to "maraton", který prověřil schopnost zaměstnanců SÚA pořádat podobné akce. Počáteční obavy i následná únava byly rozptýleny slovy uznání a díků za uspořádání tak významného setkání.

Sborník příspěvků z konference je možné zakoupit v badatelně SÚA.

Nahoru

© Státní ústřední archiv v Praze
Poslední změna této stránky v říjnu 2004

Pozor! Nacházíte se v archivu starých webových stránek Národního archivu. Aktuálnost informací ani validita zdrojového kódu nejsou zaručeny! Pro přístup k aktuálním webovým stránkám Národního archivu klikněte sem.